•  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

  •  

Interiér LetterpressCafe Komentář Skrýt komentář 0/0

Interiér LetterpressCafe

 

Autoři: Jiří Poláček, Lucie Ondráčková, Michaela Taušová, Ján Fröhlich, Petr Haškovec
Projekt: 8-11/2022, stavba: 9/2020 – 9/2021

 

Projekt řeší přízemní prostor nárožního domu na Americké ulici v Praze 2.

Zadáním je úprava prostoru na prezentační prostor Atelieru Haškovec kombinovaný s kavárnou.

Řešení interiéru je nastaveno na vytvoření specifické atmosféry, která bude rezonovat mezi „atelierem“, „dílnou“, „galerií“, „kavárnou“.

Základní rozvržení prostoru zůstává – přední část kavárny k ulici, zázemí v zadní části.

Původní využití prostor sloužilo pro prezentaci a degustaci vína, bylo ve stylu „vinný sklípek“. Nově je hledána spíše kosmická atmosféra, ale při blízkém pohledu a kontaktu s uplatněním příjemných přírodních materiálů a jemnými asociacemi z prostředí ateliérů, tiskáren. Proto je pro celkové působení důležitá úprava původních kleneb, povrchů stěn a kvalitní materiály výrobků, které jsou na dosah hostů. Tvar kleneb chceme převést do moderní formy využít je pro nasvícení prostoru – podobný princip, který provedl architekt Louis Kahn v Kimbell Art Museum. Klenby jsou opatřeny plátkovým stříbrem.

Zaoblením rohů u pilastru a v uskočení se stěny uplatňují více spojitě a jako zvlněné, také motiv ohnutého papíru. Stěny kolmé na fasádu (ve kterých nejsou dveře) jsou navrženy jako výstavní stěny – budou zde vystaveny grafiky a materiály vážící se k sortimentu firmy. Pojednání těchto stěn a působení grafik bude vytvářet atmosféru prostoru. V přímém pohledu od vstupu je uvažováno umístit obraz či plakát kavárny/atelieru, který bude oživovat a určovat celý interiér.

Mobiliář vyvažuje bělavou a kosmickou úpravu povrchů místnosti. Křesílka, židle, stolky jsou navrženy v industriálním stylu v kombinaci masivního dřeva a ocelových konstrukcí – atmosféra atelieru, dílen.

Kavárenský pult je umístěn ve středu šíře prostoru, částečně vykrývá dveře do hygienického a provozního zázemí, je jakousi spojnicí obou klenebních polí. Výrazně se uplatňuje jak při prvním vjemu od vstupu tak i při pobývání v prostoru. Jeho tvarování a natočení vychází z funkčních zón prostoru, uzavírá vnitřní prostor zázemí kavárny a je směrován do volného prostoru mezi stoly, kde je místo pro hosty obsluhované u pultu. Obsahuje saladetu a úložné prostory. Součástí pultu je květina – odcloňuje a zpříjemňuje prostor před stolky podél levé výstavní stěny. Kombinací jemného prosvícení a stínění opláštění pultu je hledána příjemná vyváženost, která pult prozáří – zvýrazní, ale při pobytu v prostoru neobtěžuje. Na pultu jsou kombinovány přírodní materiály – olivové dřevo, proutí a materiály technicistní – nerez, sklolaminát, přiznané kotvení. Deska pultu z blízkého pohledu i doteku by měla navozovat atmosféru tradičních kaváren a materiálů spojených s pěstováním a distribucí kávy. Výplet je inspirován košem balonu (bar ho trochu připomíná), ale také koši používanými při sběru kávy.

Aby malý prostor nebyl celý ucpán zázemím kavárny je zázemí navrženo do tří menších částí – pult, skříň s dřezy, skříň pro kávovar, které jsou materiálově i barevně odlišné.

Technická krása kávovaru je důležitým prvkem, s kterým je počítáno při vytvoření celkové atmosféry.